Jumaat, 6 Disember 2019

KUMPULAN 1 : PEGANGAN HIDUP SAYA





HMS 3013

             TAJUK :

                          RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PENDIDIKAN MORAL DI MALAYSIA




 

BIL
NAMA
NO. MATRIKS
SEMESTER
1.
NURALIA HUSNA BINTI ROSLI
D20171078726
5
2.
NURUL ALIYA IZZATI BINTI ISMAIL
D20171078741
5
3.
SITI NUR ATIQAH BINTI AZMAN
D20171078746
5
KURSUS MAJOR
ISMP GEOGRAFI
KUMPULAN KULIAH
A
HARI/MASA/TEMPAT KULIAH

ISNIN/ 2.00 PM – 4.00 PM/B10 – 01- BK12
NAMA PENGAJAR
PUAN ROBE'AH BINTI YUSUF

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Mata pelajaran
: Pendidikan Moral
Kelas
: 1 RK 2
Tarikh
: 21 Oktober 2019
Hari
: Isnin
Masa
: 11.00 pagi - 12.00 pagi
Bilangan Pelajar
: 24
Bidang Pembelajaran
: Diri, keluarga dan persahabatan
Tajuk
: 1.0 Pegangan hidup saya
Objektif Pembelajaran
: Pelajar dapat mengetahui dalam pelbagai aspek iaitu:

1.1 Menyatakan kepelbagaian agama dan kepercayaan
1.2 Menghuraikan kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan
1.3 Menjelaskan cara menghormati kepelbagaian amalan keagamaan atau kepercayaan untuk memperkukuhkan perpaduan.
1.4 Menceritakan perasaan apabila mengamalkan cara hidup yang mempunyai agama dan kepercayaan
1.5 Melaksanakan nilai-nilai keagamaan atau kepercayaan dalam kehidupan harian
Pengetahuan Sedia ada
: Pelajar sudah mengetahui tentang serba sedikit mengenai kepelbagaian agama yang terdapat di Malaysia dan kepentingan mempunyai agama.
Pendekatan
: Koperatif
Strategi
: Berpusatkan bahan, berpusatkan pelajar, berpusatkan guru
Kaedah
: Lari dan tulis, peta buih, roundtable, penghasilan kad, tayangan video
Teknik
: Penyoalan, perbincangan, penceritaan
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
: Verbal-linguistik, ruang visual dan interpersonal
Bahan Bantu Mengajar
: Kertas peta buih, kertas roundtable, kertas warna, gambar perayaan


/MASA
ISI PENGAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR
Set Induksi
(5 Minit)
1.        Guru mengadakan aktiviti lari dan tulis bagi mengetahui pengetahuan sedia ada pelajar mengenai kaum yang terdapat di Malaysia.

Soalan guru:
Malaysia merupakan negara yang terdiri daripada pelbagai kaum, berdasarkan pengetahuan kamu, senaraikan jenis kaum yang terdapat di Malaysia. Kumpulan yang mampu menyenaraikan paling banyak jenis kaum akan memperolehi hadiah.


1.        Guru membahagikan pelajar kepada dua kumpulan besar.

2.        Guru meminta setiap ahli kumpulan bangun dan menulis jenis kaum yang terdapat di Malaysia. 

3.        Guru menyatakan kumpulan yang mampu menulis jenis kaum yang paling banyak di papan putih akan dikira sebagai pemenang.

4.        Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan yang menang.

5.        Guru mengaitkan topik pengajaran pada hari ini dengan jenis kaum yang terdapat di Malaysia iaitu pegangan hidup saya.

1.        Pelajar bergerak mengikut dua kumpulan besar yang telah ditetapkan oleh guru.

2.        Seorang demi seorang pelajar dari setiap kumpulan bangun dan menulis jenis kaum yang terdapat di Malaysia di papan putih.

3.        Kumpulan yang menulis paling banyak jenis kaum yang terdapat di Malaysia telah menerima ganjaran daripada guru.

4.        Pelajar mendengar penerangan daripada guru dengan tekun berkenaan dengan topik pembelajaran pada hari ini iaitu pegangan hidup saya.
Kaedah:
1.        Lari dan tulis

Strategi:
1.        Berpusatkan pelajar

Teknik:
1.        Penyoalan

BBM:
1.        Papan putih
2.        Pen marker

Nilai murni tajuk:
1.        Bekerjasama
2.        Rasional

Nilai murni aktiviti:
1.        Bertanggungjawab
2.        Rasional
3.        Bersungguh-sungguh
4.        Keberanian

KBKK:
1.        Memahami
2.        Menilai

Langkah 1
Perkembangan Idea
(20 Minit)
1.        Jenis agama dan kepercayaan diri

Guru menggunakan peta buih untuk melaksanakan pengajaran dan pembelajaran jenis agama atau kepercayaan dan kepentingan mempunyai agama dan kepercayaan.

Agama/kepercayaan utama di Malaysia (majoroti):
i.          Agama Islam

- Bernama Mohd Ali bin Hashim
- Solat lima kali sehari
- Solat di masjid
- Berpuasa pada bulan Ramadhan
- Perayaan Hari Raya Aidil Fitri dan Hari Raya Aidil Adha


ii.        Agama Hindu

- Bernama Ganesh a/l jamu
- Sembahyang di kuil
- Bawa buah, bunga dan buah kelapa untuk dijamukan kepada Tuhan
- Duduk seketika untuk betapa
- Menyambut Deepavali

iii.      Agama Buddha

- Bernama Lee Chong Wee
- Sembahyang di Wat
- Melaksanakan meditasi
- Menyambut Hari Wesak.

iv.      Agama Kristian

- Bernama Andmesh David
- Hari Ahad akan pergi ke gereja untuk sembahyang
- Nyanyi lagu keagamaan dan baca kitab injil
- Sambut krismas

Agama/kepercayaan minoriti di Malaysia:

i.          Sikh

- Bernama Panj Piare
- Menyambut perayaan Vaisakhi
- Sembahyang di Gudwara
- Berdoa kepada tuhan

ii.        Kinorohingan

- Bernama chalestine
- Keturunan Kadazan
- Percaya Tuhannya boleh menghalang kuasa ghaib seperti syaitan (Kinorohingan)
- Menyambut Pesta Keamatan dan Magavau untuk menunjukkan kesyukuran bagi menghormati semangat padi.

2.        Kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan
i.          Mendekatkan diri dengan Tuhan
ii.        Dapat membezakan amalan baik dan buruk
iii.      Menjadi insan yang berakhlak mulia
iv.      Mendapat kebahagiaan dan kesejahteraan hidup
Guru membahagikan pelajar kepada enam kumpulan koperatif dimana setiap kumpulan akan mempunyai empat orang ahli sahaja.

Aktiviti 1
1.        Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk bangun dan mengambil kertas peta buih dimana terdapatnya gambar kaum yang terdapat di Malaysia.

2.        Guru meminta setiap kumpulan untuk melengkapkan peta buih tersebut dengan mengenalpasti jenis agama dan rumah ibadat bagi setiap kaum.

3.        Setelah setiap kumpulan selesai menyiapkan peta buih tersebut, guru mengadakan perbincangan bersama pelajar untuk mengetahui sama ada betul ataupun salah isi yang ditulis oleh setiap kumpulan.

4.        Guru juga telah meminta seorang pelajar beragama hindu, buddha, kristian, sikh dan kinorohingan untuk bangun dan menceritakan dengan lebih lanjut berkenaan dengan fahaman agama atau kepercayaan masing-masing.

5.        Guru meminta pelajar yang lain untuk mendengar dan mencatat isi penting melalui penceritaan daripada pelajar yang telah dipilih oleh guru.

6.        Hasil penceritaan daripada wakil bagi setiap agama, guru bertanyakan soalan kepada pelajar.



Soalan guru:
Berdasarkan penceritaan tersebut, apakah kepentingan hidup mempunyai agama dan kepercayaan?

7.        Guru mengagihkan kertas roundtable kepada setiap kumpulan dan meminta setiap ahli kumpulan untuk menulis dan menghuraikan satu kepentingan mempunyai agama dan kepercayaan.

8.        Setelah selesai, guru meminta wakil setiap kumpulaln untuk membentangkan hasil tugasan mereka.

9.        Guru melakukan perbincangan bersama pelajar dengan membetulkan dan menambah isi bagi kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan.
Pelajar bergerak mengikut kumpulan koperatif yang telah ditetapkan oleh guru.

Aktiviti 1
1.        Wakil dari setiap kumpulan bangun dan mengambil kertas peta buih yang mengandungi gambar kaum yang terdapat di Malaysia.

2.        Pelajar dalam setiap kumpulan berbincang untuk melengkapkan peta buih dalam mengenalpasti jenis agama dan rumah ibadat bagi setiap kaum.

3.        Pelajar mendengar dan melakukan perbincangan bersama guru untuk mengetahui jawapan yang tepat bagi persoalan yang terdapat dalam peta buih tersebut.


4.        Wakil yang dipilih oleh guru bagi agama hindu, buddha, kristian, sikh dan kinorohingan bangun dan menceritakan tentang fahaman agama atau kepercayaan mereka.

5.        Pelajar lain mendengar dengan teliti dan mencatat isi penting melalui penceritaan daripada pelajar yang dipilih oleh guru.

6.        Pelajar mendengar soalan yang diberikan oleh guru dan wakil setiap kumpulan mengambil kertas roundtable lalu menulis secara bergilir-gilir dalam kumpulan bagi menyatakan kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan.


7.        Setelah selesai, wakil dari setiap kumpulan bangun dan membentangkan hasil tugasan mereka mengenai kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan.

8.        Pelajar melakukan perbincangan bersama guru dan mendengar penerangan daripada guru mengenai kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan

Pendekatan:
1.        Koperatif

Kaedah:
1.        Peta buih
2.        Roundtable

Strategi:
1.        Berpusatkan bahan
2.        Berpusatkan pelajar

Teknik:
1.        Perbincangan
2.        penceritaan

BBM:
1.        Kertas peta buih
2.        Kertas roundtable

TPK:
1.        Verbal linguistik
2.        Verbal visual
3.        Interpersonal

Nilai murni aktiviti:
1.        Peka
2.        Rasional
3.        Kebebasan mengeluarkan pendapat
4.        Bertanggungjawab

KBKK:
1.        Analisis
2.        Memahami
3.        Menjelaskan

Langkah 2
(10 minit)



















3. Menjelaskan cara menghormati kepelbagaian amalan keagamaan atau kepercayaan untuk memperkukuhkan perpaduan.

Guru menggunakan tayangan video untuk membuka minda pelajar untuk berfikir berkaitan cara untuk menghormati amalan dan kepercayaan orang lain.
-Video tersebut menunjukkan solat dipersendakan.

Link video yang ditayangkan:
https://www.youtube.com/watch?v=hfhzTad0tEI&t=71s
1. Guru memainkan tayang video di hadapan kelas.

2. Guru meminta semua pelajar menonton video tersebut dan memahami apa yang disampaikan serta berfikir bagaimana untuk menghormati amalan dan kepercayaan agama lain.

3. Guru memilih dua orang pelajar untuk memberi pandangan dan menjawab soalan secara rawak.
1. Pelajar memberi perhatian apabila video dimainkan.

2. Pelajar yang dipilih menjawab soalan yang ditanyakan oleh guru.

3. Murid-murid lain mendengan jawapan dan pandangan daripada murid yang disoal.

4. Murid membuka buku teks halaman 6.
Kaedah:
1. Tayangan video

Strategi:
1. Berpusatkan pelajar
2. Berpusatkan guru

Teknik:
1. Penyoalan

BBM:
1. Buku teks
















Soalan guru:
i) Apakah perasaan kamu sekiranya agama kamu dihina dan diejek oleh agama lain atau agama kamu sendiri?

ii) Berdasarkan pandangan kamu, bagaimanakah cara untuk menghormati amalan dan kepercayaan agama lain?

4. Guru meminta murid membuka buku teks halaman 6.

5. Guru menjelaskan bagaimana untuk menghormati amalan dan kepercayaan agama lain memandangkan Malaysia mempunyai kepelbagaian agama dan kaum.



5. Murid memberi perhatian dan mendengar penjelasan daripada guru.
Nilai Murni:
1. Rasional
2. Kebebasan bersuara
3. Keadilan

KBKK:
1. Memahami
2. Menjelaskan


































4. Menceritakan perasaan apabila mengamalkan cara hidup yang mempunyai agama dan kepercayaan.


Membuat kad sambutan perayaan yang terdapat di Malaysia.

1.    Guru mengedarkan kertas warna dan gambar jenis perayaan yang disambut di Malaysia kepada semua pelajar.

2. Guru meminta pelajar untuk membuat kad sambutan perayaan yang telah diperoleh daripada gambar tersebut.

3.    Pelajar diminta untuk menampal gambar yang diberikan dan membuat ucapan bagi perayaan yang diperoleh.

4.    Pelajar diminta menyiapkan kerja secara individu.

5.    Guru meminta pelajar menghias kad mengikut kreativiti masing-masing.
1. Pelajar mendapat kertas warna dan gambar yang mempunyai jenis perayaan yang perlu dibuat kad.

2. Pelajar membuat kad dengan menampal gambar yang diberikan disertakan dengan ucapan perayaan yang diperoleh.

3. Pelajar menyiapkan kad dengan menggunakan kreativiti masing-masing.
Kaedah:
1. Penghasilan kad

Strategi:
1. Berpusatkan pelajar

BBM:
1. Kertas warna
2. Gambar perayaan

Nilai murni:
1. Bersatu-padu

KBKK:
1. Mengenalpasti
2. Memahami

Langkah 3
(20 minit)
Aktiviti berkumpulan:
Lakonan berkaitan tindakan yang menggambarkan pegangan hidup saya
1.      Guru akan mengagihkan pelajar mengikut kumpulan
2.      Guru akan meminta pelajar duduk dalam kumpulan
3.      Guru meminta para pelajar menghantar wakil bagi setiap kumpulan maju ke hadapan.
4.      Guru mengarahkan agar pelajar melakonkan setiap tindakan yang menggambarkan tindakan mengenai pegangan hidup tersebut.
5.      Pelajar diminta menyiapkan lakonan selama (8) minit.
6.      Selepas 8 minit pelajar diminta untuk melakonkan tindakan yang berkaitan dengan pegangan hidup  tersebut.
7.      Guru akan mengadakan refleksi terhadap para pelajar
8.       pelajar pelajar pelajar.
9.      Guru bertanya pandangan pelajar terhadap tindakan yang dilakonkan
1.      Setiap pelajar memberikan tumpuan dengan arahan yang diberikan oleh guru.
2.      Pemilihan ketua kumpulan berlaku dalam kalangan mereka sendiri.
3.      Setiap ketua kumpulan mara ke hadapan kelas untuk menggambil kertas undian.
4.      Setiap kumpulan perlu melakonkan setiap watak yang dinyatakan dalam kertas undian dalam masa 8 minit
5.      Pelajar mula bertindak dan memainkan peranan mereka.
Nilai :bertanggungjawab, menghormati, bertolak ansur

BBM : mengikut kreativiti pelajar

Kemahiran : berfikir secara  kreatif dan inovatif, bertindak tanpa mengharapkan bantuan guru, dalam menyelesaikan masalah.


Rumusan
(5 minit)















Rumusan yang dapat dirumuskan melalui aktiviti pembelajaran hari tersebut.
1.      Guru menerangkan serba sedikit tentang kepentingan    pegangan hidup kepada para pelajar
2.      Guru menyatakan tujuan pegangan hidup adalah bertujuan untuk membentuk peribadi yang mulia dalam diri pelajar
3.      Guru mengucapkan terima kasih kepada pelajar kerana memberi tumpuan dalam kelas sepanjang sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc).
4.      Guru menamatkan sesi pengajaran dan pembelajaran (pdp) dengan ucapan salam.
     1.      Pelajar mendengar rumusan yang diberikan oleh guru
      2.      Seorang pelajar menjadi wakil bagi memberi refleksi untuk sepanjang proses pdpc berlangsung
Nilai : toleransi, rasional, keterbukaan, bijak menghuraikan maklumat


Kemahiran :
Bijak memilih kerjaya yang diminati, lebih rasional dalam membuat keputusan
   



Tiada ulasan:

Catat Ulasan

DSKP PENDIDIKAN MORAL KSSM TINGKATAN 1

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM DAN PENTAKSIRAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 1 MUAT TURUN : DSKP PENDIDIKAN MORAL T1